Polski dworzec z „architektonicznym Oscarem”. Za to go doceniono
To nie pierwszy raz, gdy projekty polskich obiektów użyteczności publicznej zostają dostrzeżone na zagranicznych konkursach architektonicznych. W tym roku w Paryżu doceniono interesujące pomosty w Słupcy, które zwróciły uwagę jury dzięki „połączeniu designu z szacunkiem dla środowiska naturalnego i historii”.
Polski dworzec nagrodzony w Singapurze
Tym razem powody do dumy mogą mieć projektanci Dworca Metropolitalnego w Lublinie. Projekt pracowni Tremend, znalazł się w ścisłym gronie finalistów konkursu World Architecture Festival Awards w kategorii „Transport”. Projekt autorstwa polskiej pracowni zyskał uznanie jurorów, którzy przyznali mu pierwszą nagrodę. Twórcy przedstawili go na żywo, przy udziale publiczności.
Wydarzenie, na którym przyznano nagrodę odbyło się 6-8 listopada w Singapurze. Jest uznawane jest za jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych w międzynarodowej branży architektonicznej, a nagrody przyznawane przez jury są określane jako odpowiedniki „architektonicznych Oscarów”.
Dworzec Metropolitalny w Lublinie oddany do użytku w styczniu tego roku. Jego założeniem było zintegrowanie komunikacji miejskiej, podmiejskiej i transport kolejowy.W obiekcie mieszczą się 43 stanowiska odjazdu autobusów, zarówno miejskich jak i dalekobieżnych, parkingi dla samochodów oraz kilkadziesiąt stojaków rowerowych.
Ekologiczne zastosowanie materiałów w projekcie
Główna część dworca to trzykondygnacyjna bryła ze szkła skryta pod masywnym dachem. Najbardziej charakterystycznym elementem lubelskiego hubu przesiadkowego są ażurowe filary, które otwierają się ku górze i budzą skojarzenia z roślinnymi pnączami. Dodatkowo w projekcie wykorzystano ekologiczne rozwiązania, np. chodniki wykończone antysmogowym materiałem. Konstrukcja pudełka w pudełku ma ograniczyć koszty ogrzewania.
Zielony dach został zaaranżowany w formie tarasu, po których można spacerować i odpocząć przed podróżą. Na dworcu stworzono też zieloną ścianę o powierzchni 290 mkw. Wykorzystano w tym celu 27 tys. roślin.
Nagrodzona pracownia ma na swoim koncie także projekt dworca Łódź Fabryczna.